F İ K İ R A L

İnsan Kaynakları Eğitimi

Çoğu şirkette insan kaynakları yönetim sistemi bulunmamaktadır.

İnsan Kaynakları Eğitimi

İnsan Kaynakları Eğitimi

Çoğu şirkette insan kaynakları yönetim sistemi bulunmamaktadır.

İnsan kaynakları departmanı olmasa bile doğru İK (insan kaynakları) eğitimi almış kişi bir şirkette çok büyük farklar yaratabilir.

İnsan kaynakları yönetiminin en önemli kısmı işe alımdır. Seçtiğiniz adayın işe alımı ve elde tutma çalışmaları en önemli ve şirkete en çok maliyeti olan çalışmalardır. Doğru çalışanları seçmek için yapmanız gereken cv incelemelerinde dikkat etmeniz gerekenler, yetkinlik bazlı mülakat seçimi, mülakatta pozisyona uygun sorulması gereken sorular, gelen cevapların değerlendirilmesinde dikkat edilmesi gerekenler işe alımın en temel konusudur.

İşe alınan çalışanın oryantasyonunda departmanlar arası iletişimi, kariyer yönetimi, 180 derece performans değerlendirme, eğitim yönetimi, çalışan bağlılığı, motivasyon, çalışanı tanımanız için kişilik analizleri, kuşaklar arası iletişim, koçluk becerileri süreçlerini kapsar. Klasik özlük işleri, bordrolama gibi hukuki kapsamlar dışında gerçekleşen bu eğitimin temel amacı bir şirkette kendi potansiyelinizi gösterebileceğiniz fikirlerinizi gösterebilmektir.

Sizi diğer insanlardan farklılaştıracak olan bulunduğunuz yerdeki değişimi başlatmakla mümkündür.